5. „A saját hangunk megtalálása a szabadságunk kezdete.”

Az érzelmi árvaság legmélyebb következménye a hangunk elvesztése. Nem azért hallgatunk, mert nincs mondanivalónk, hanem mert megtanultuk, hogy amit mondunk, az nem számít, vagy rosszabb esetben konfliktust szül. A belső méltóság visszaszerzése azonban elválaszthatatlan az őszinte önkifejezéstől. Amikor elkezdjük kimondani a szükségleteinket, még ha remegő hangon is, akkor kezdünk el valóban létezni mások számára is.

Törekedjünk arra, hogy ne csak a felszínen kommunikáljunk. Merjünk beszélni az érzéseinkről olyan helyzetekben is, ahol korábban csak némán tűrtünk. Visszanyerni a hangunkat nem azt jelenti, hogy hangosabbak leszünk, hanem azt, hogy hitelesebbek. A hitelesség pedig a legerősebb mágnes a valódi, biztonságos kapcsolódásokhoz.

Hogyan induljunk el ma? – Egy kis ellenőrző lista a belső biztonsághoz:

  • Figyeljük meg a belső kritikusunkat: Amikor hibázunk, mit mondunk magunknak? Próbáljuk meg lecserélni ezeket a mondatokat egy támogató barát szavaira.
  • Keressünk egy „biztonságos helyet”: Akár a természetben, akár egy könyv mellett vagy a képzeletünkben. Adjunk magunknak napi 15 percet, amikor senki és semmi nem támaszt felénk elvárásokat.
  • Gyakoroljuk a radikális őszinteséget önmagunkkal: Írjunk naplót, ahol nincsenek tabuk. Írjuk le a dühöt, a vágyakat és a félelmeket is. Ha papírra vetjük, már nem uralnak minket annyira.
  • Kérjünk segítséget: Nem kell egyedül végigmenni ezen az úton. A szakmai támogatás olyan, mint egy lámpa a sötétben: nem helyettünk megy az úton, de mutatja, hová lépjünk.

Összegzésképpen elmondhatjuk, hogy az érzelmi árvaságból való kigyógyulás nem egy célállomás, hanem egy folyamatos, szeretetteljes odafordulás önmagunk felé. Nem tudjuk megváltoztatni a múltat, és talán sosem fogjuk megkapni azt a bocsánatkérést, amire vágyunk. De képesek vagyunk arra, hogy ma, felnőttként megadjuk magunknak azt a méltóságot, biztonságot és szeretetet, ami mindig is járt volna nekünk. Mi magunk válhatunk azzá a biztonságos kikötővé, amit eddig a viharos tengeren kerestünk.

A belső biztonság nem egy külső körülmény eredménye, hanem egy belső döntésé: a döntésé, hogy többé nem hagyjuk el magunkat. Ahogy lassan feltöltjük az üres szeretettankunkat, észre fogjuk venni, hogy a világ is másképp kezd reagálni ránk. Mert aki tiszteli a saját határait és ismeri a saját értékét, azt mások is elkezdenik tiszteletben tartani.


Add tovább!

Ha úgy érzed, hogy ez a bejegyzés segített neked, vagy ismersz valakit, aki épp ezzel a néma magánnyal küzd, kérlek, oszd meg vele! Hiszünk abban, hogy a gyógyulás és a tudatosság közös ügyünk. Látogass el a www.inspiralomuhely.hu oldalra további erőforrásokért és támogatásért. Együtt képesek vagyunk megtalálni a hangunkat és visszaszerezni a belső szabadságunkat.